top of page
3.jpg

Як розмовляти з другом, який досвідчив травму: 6 порад

Чути сирени повітряної тривоги. Бачити падіння бомб. Втікати з дому. Бути свідком смертей. Зараз мільйони з нас стикаються з подібними травмуючими переживаннями.

Може бути страшно розмовляти з тим, хто пережив травму. Чи говорити мені про це? Що мені казати? Чи не зроблю гірше?

Ось кілька порад від українсько-американського психіатра доктора Marina Bayeva для нашої спільноти ENGin.

  • Пам'ятайте про свою роль

Ви друг, а не терапевт. Ваше завдання - не виправити ситуацію, давати поради чи «виліковувати» свого друга.

  • Не сперечайтеся і не дискутуйте

Ваш друг може робити заяви, які звучать страшно. Наприклад, «Я ненавиджу всіх росіян; я сподіваюся, що кожен росіянин постраждає за те, що вони зробили».

Зараз не час обговорювати думку вашого друга. Горе і травма викликають сильні негативні емоції. Для деяких ці емоції є необхідним механізмом для виживання.

  • Не применшуйте біль

Уникайте беззмістовних запевнень. Не закликайте свого друга бачити позитив. Часто бажання переосмислити жахливу ситуацію позитивно є ознакою вашого власного дискомфорту. Не заперечуйте біль вашого друга задля власного комфорту.

  • Дозвольте другові вирішити самостійно говорити про війну чи ні

Хтось захоче говорити про війну багато, хтось трохи, хтось зовсім ні – орієнтуйтесь на бажання вашого друга. Запитайте, як у нього справи та про що він хоче поговорити.

Коли ваш друг говорить, слухайте і співпереживайте. Ви можете задати додаткові запитання («Чи хотів би ти розповісти мені про це більше? Що тоді сталося? Чому вони це зробили?») Намагайтеся уникати глибоких досліджень почуттів, які краще довірити терапевту.

  • Будьте уважні, коли ділитеся своїми історіями

Ви повинні сміливо говорити про себе, але проявляти співчуття. Ви можете поділитися своїм розчаруванням, наприклад, через програш у спортивній грі, визнаючи, що це дуже незначна проблема. Можна розповісти про веселі вихідні, не вдаючись у деталі.

  • Скеруйте друга на консультацію фахівця, якщо є така потреба.

Якщо ви бачите, що ваш друг відчуває труднощі і йому потрібна психологічна підтримка, повідомте нам про це і ми зможемо скерувати його за допомогою.

bottom of page